Tuesday 29 Nov 2022

فرهنگی ۱۴۰۱/۰۷/۰۵   عزاداری مردم خراسان جنوبی در روز شهادت امام رضا (ع)

عزاداری مردم خراسان جنوبی در روز شهادت امام رضا (ع)

مردم مومن و متدین استان خراسان جنوبی همزمان با س‍‍ال‍روز ش‍‍ه‍‍ادت‌ ‌ع‍ل‍‍ی‌ب‍ن‌ م‍وس‍‍ی‌ال‍رض‍‍ا (‌ع) در سوگ آن حضرت به عزاداری پرداختند و علاوه بر اعزام 22 کاروان پیاده به مشهد با برپایی موکب‌های عزاداری، میزبان زائران حرم رضوی در استان شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، نجوای نام امام رضا (ع) است که هر ساله در انتهای ماه صفر، دل هر مومنی را می‌لرزاند، دل همانانی که برای زیارتش تاب نمی‌آورند، همانانی که ۲ ماه در عزای حسین بن علی (ع) اشک می‌ریزند تا در پایان این عزاداری‌ها به پابوس آقایشان نائل آیند و دمی در حرمش به سوگ امام رئوفشان بنشینند.

پایان ماه صفر هرسال، فرصت ناب عاشقی و دلدادگی مردمانی است که گاه از دورترین روستاها و شهرها با پاهای پیاده برای عرض ارادت و نیایش و طلب حاجت به سفر معنوی مشهدالرضا(ع) مشرف می‌شوند.

پس از ۲ سال که مراسم عزاداری به دلیل ویروس کرونا برگزار نشد حال امسال مردم بی‌تابانه خود را به مراسم اربعین در کربلا و پس از آن شهادت امام رضا (ع) رساندند اما در این میان عده‌ای که توفیق زیارت نداشته‌اند به طریق مختلف ارادت خود را به ساحت مقدس اهل بیت (ع) نشان می‌دهند.

از آنجایی‌که استان خراسان جنوبی در مسیر زائران حرم رضوی قرار دارد همه ساله‌ همزمان با دهه پایانی صفر میزبان زائران زیادی از استان‌های مختلف کشور حتی کشورهای افغانستان و پاکستان است.

دهه آخر صفر در خراسان جنوبی همه به نوعی مشغول خدمت هستند تا از زائران میزبانی شایسته‌ای انجام دهند و این فرهنگ میزبانی را سال به سال عمیق‌تر کنند.

شهروندان خراسان جنوبی در جای جای این استان به‌ویژه  شهرستان‌های بیرجند، طبس و نهبندان با برپایی موکب‌های میقات‌الرضا(ع) در حال ارائه خدمات پزشکی، پخت نان و پذیرایی از زائران هستند.

تاکنون بیش از ۵۶ هزار زائر ایرانی و ۴۱۵ زائر پاکستانی در پنج موکب میقات‌الرضا (ع) استان پذیرایی و از خدمات مختلف بهره‌مند شدند.

این موکب‌ها در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و امامزاده سیدعلی نهبندان، امامزادگان باقریه بیرجند، امامزاده زید قاین و امام رضا(ع) در  شهر خضری دشت بیاض در حال پذیرایی از زائران حرم رضوی هستند.

این موکب‌ها تا بعد از بازگشت زائران ایرانی و پاکستانی دایر خواهند بود تا نسبت به ارائه خدمات پزشکی و پذیرایی زائران اقدام شود.

هر ساله با فرا رسیدن دهه پایانی ماه صفر و ایام شهادت حضرت امام رضا(ع) زائران زیادی با پای پیاده از نقاط مختلف کشور راهی مشهد مقدس و زیارت امام هشتم می‌شوند.

سه هزار زائر از خراسان جنوبی از ۲ هفته گذشته به مناسبت سالروز شهادت امام رضا(ع) با پای پیاده در غالب 22 کاروان عازم مشهد مقدس شدند.

همزمان با روز پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا (ع) مراسم و آیین‌های مختلفی در سرتاسر استان خراسان جنوبی در حال برگزاری است.

یکی از این مراسم اجتماع بزرگ رضویّون متشکل از کارون‌های پیاده‌ای است که از اقصی نقاط شهرستان زیرکوه در سالروز شهادت امام رضا (ع) به زیارت امامزاده سعدالله روستای شاهرخت مشرف می‌شوند.

پیاده روی بزرگ عزاداران امام رضا (ع) یکی از سنت‌های دیرینه مردم منطقه زیرکوه و قاینات بوده که از گذشته‌های دور تاکنون مرسوم مانده است و امروز حدود ۱۳ هزار نفر مسافت ۳۰ کیلومتری را تا آستان مقدس امامزاده سعد الله بن موسی الکاظم می‌پیمایند.

مردم سوگوار شهرها، بخش‌ها و روستاهای استان با حضور در مسجدها و تکیه‌ها همراه با هیات‌های مذهبی عزاداری کرده و مداحان به مدیحه‌سرایی پرداختند و چهار مبلغ و روحانی از استان قم و بیش از 900 مبلغ بومی استان در این برنامه‌ها فعالیت کردند.

برخی شهروندان ب‍‍ا ب‍رپ‍‍ای‍‍ی ای‍س‍ت‍گ‍‍اه‌های ص‍ل‍وات‍‍ی در م‍‍ع‍‍اب‍ر ع‍م‍وم‍‍ی از ع‍زاداران و مردم پذیرایی کردند همچنین پیر و جوان، زن و مرد، کودک و خردسال در این مراسم حضور داشته و پابه‌پای هم به عزاداری شهادت امام هشتم پرداختند.


عزاداری مردم خراسان جنوبی در روز شهادت امام رضا (ع) عزاداری مردم خراسان جنوبی در روز شهادت امام رضا (ع) عزاداری مردم خراسان جنوبی در روز شهادت امام رضا (ع)

بازگشت
روابط عمومی استان
بازدید : 24 بار